Kasık ağrısı (Kronik pelvik ağrı)

Kasık ağrısı (Kronik pelvik ağrı)

Kronik pelvik ağrı denildiğinde 6 aydan ek olarak uzunca zamandır var meydana iştirak eden , siklik ve ya siklus ile soğuk , sürekli ya da aralıklarla iştirak eden ağrılar tanımlanmaktadır . Dismenore , disparoni benzeri ağrılar da bu vaziyet içerisine girmektedir . Kronik pelvik ağrıya jinekolog , ürolog , gastroenterolog , ortopedist ve psikologların beraberce ekip olarak yaklaşması önerilmektedir .

Ağrı künt , keskin ya da kramp stilinde olabilmektedir . Göbek deliği ile dizlerin aralarında ” biryerlerde ” mevcuttur . Hastaya ağrının yerini göstermesi belirtildiğinde eliyle tüm bir karın bölgesini gösterir . Anında anında her vaziyette meydana çıkabilir . Cinsel ilişki anında , tuvalette üstelik yerden sandalyeye çıkıldığında dahi ağrı başlayabilir . Sık Sık uzunca zaman ayakta durmak ağrıları başlatır . Şiddeti hafifden çok şiddetliye civarı uzanabilir .

Kronik pelvik ağrı ( KPA ) kadınlara çok da başka değildir . Tahmini her 6 yuvarlak 7 kadından birinde bu yakıntı yer alır . Jinekolojik muayenelerin %15 , laparoskopilerin ise %20 kadarı bu nedenle yapılır . Kronik kasık ağrısı tıbbın esrarengizliğini savunan konularından birisidir . Altta yatan bir neden bulunamadığından ne türlü başedileceği de bilinmez .

Etiyoloji

Kronik pelvik ağrının nedeni her an tam anlamıyla bilinemez . Altta yatan organik bir neden olabileceği benzeri birçok vaziyette kronik pelvik ağrının nedeni ruhsal nedenlerdir . 50’den pek vaziyet kasık ağrısına sokak açabilir . En sık suçlanan sebepler şunlardır:

Enfeksiyonlar

Kronik pelvik ağrı etiyolojisinde akut enfeksiyonlar ve bunların sekelleri mühim oyun oynar . Esasında enfeksiyon sırasındaki ağrı kronik değildir fakat enfeksiyon ilişkili gelişen yapışıklıklar normal anatomiyi bozdukarı ve organlarda koltuk değiştirme ile çekilmelere kapı araladıkları için kronik ağrı sebebidirler . Ne var ki bir takım hasta olanlarda yapışıklık olmamasına nazaran ağrı görülmesi yapışıklıkların bir başına ağrı nedeni olamayacağını düşündürmektedir .

Endometriosiz

Endometriozisde ağrı en sık rastlanılan şikayettir . Ağrı çoğunlukla tane kanamalarıyla beraber görülür , nedeni yapışıklıklar , çekilmeler ve karın iç zarının irritasyonudur . Son Zamanlarda laparoskopinin yaygın olarak kullanım alanına girmesi ile kronik pelvik ağrıda endometriozisin rolü ek olarak sıkı anlaşılmıştır .

Yorum yapın